К основному контенту

 

Година психолога для учнів 10 - 11 класів

 

«Проєктування життєвого шляху»

 Мета: розвивати в юнаків і дівчат здатність бачити життєву перспективу, визначати цілі свого життя; допомогти ус­відомити їм, чого вони прагнуть; надати їхнім цілям реальну спонукальну силу; зас­воїти практичні навички планування; навчити співвідносити близькі й дальні пер­спективи, використовуючи елементи психотехніки особистісного зростання.

 

Обладнання: магнітофон, таблиця пра­вил позитивного мислення, бланки анкет.

 Хід заняття

Вступне слово психолога

Дорогі друзі, в період ранньої юності пе­ред вами постає завдання першого соціального усвідомлення Себе й свого місця в житті: встановлення нових, серйозних стосунків, професійне самовизначення, пошук супутника життя. Юнаки та дівча­та мають об'єднати все те, що знають про себе, в єдине ціле, осмислити його, пов'я­зати з минулим та спроектувати в май­бутнє.

Життєвий план—це поняття, що охоп­лює всю сферу особистісного самовизначення: моральне обличчя, стиль життя, рівень вимог до себе, вид діяльності

Важливе місце в цьому процесі посідає вирішення питання сенсу життя. Загальні світоглядні пошуки конкретизуються в життєвих планах. З багатьох уявних, фантастичних, абстрактних можливостей по­ступово вимальовується декілька реальних та прийнятних варіантів, з-поміж яких осо­бистість зробить вибір.

У той же час необхідно вирішувати важ­ливі особистісні проблеми:

               недостатній рівень самостійності;

               неадекватне самооцінювання й вимо­ги до себе;

               несформованість світогляду, ціннос­тей та ідеалів, моральних еталонів;

—невдоволення собою;

               наявність негативізму;

               відсутність конкретних життєвих намірів і прагнень.

Спробуйте зараз самі визначити пере­шкоди, які утруднюють входження в нову сферу життя, в дорослий світ. (Співвідношення між розумінням сенсу життя й намірами особистості; професій­ними інтересами й мотивами вибору про­фесії; навчальними й професійними інтере­сами; почуттям обов'язку й прагненням до соціального схвалення.)

 Вправа «Життєві перспективи»

Психолог.  В умовах нової соціальної реальності знайти своє місце в суспільстві дуже склад­но. Життєвий шлях не лише траєкторія приватного життя окремої особистості, він окреслює й творчий, самостійний внесок в історію суспільства. Психологічна готовність діяти, активно виявляти себе, за­лишити по собі пам'ять часто стикається з невизначеністю цілей. Кожного дня відбу­вається величезна кількість внутрішніх і зовнішніх подій, які відбиваються на пси­хічному здоров'ї особистості, потрібно бути готовим до найрізноманітніших ситуацій.

Давайте ми зараз занотуємо кожен ок­ремо для себе все те, про що ви мрієте, чого прагнете, якими бачите себе у майбутньо­му. При цьому враховуйте «Правила позитивного мислення» (додаток ).

Звучить тиха спокійна музика, присутні записують свої життєві перспективи.

По закінчені бажаючі обговорюють свої записи.

Вправа «Зигзаг»

Ця вправа, розвиток комунікативних навичок: вчить слухати співбесідника, ство­рювати зв'язок, бачити різні підходи до проблеми.

Гравці розміщуються по колу, об'єднавшись у дві команди. Пропонується обговорити тему «Чи потрібно визначати життєву мету?»

Одна частина гравців, незалежно від особистої позиції, шукає аргументи «за», інша «проти».

Спочатку виступає гравець № 1, наприк­лад, із команди, яка стверджує, що мету ставити потрібно. Потім гравець №2із іншої команди повинен відповісти йому, продовжуючи своїми словами висловлювання по­переднього гравця. Якщо попередній вис­тупаючий згодний з його поясненням, то тільки тоді гравець № 1 із протилежної ко­манди висуває свої аргументи про те, що цілі ставити, наприклад, безглуздо, оскільки життя не передбачуване...

Потім гравець № 2 з протилежної коман­ди пояснює, як він зрозумів виступаючого й висуває свої аргументи. Так продовжуєть­ся ланцюг виступів, тобто «зигзаг».

 Вправа «Сила мети»

Психолог.  Юнакам і дівчатам пропонується вста­ти, поставити ноги на ширину плечей, руки витягнути вперед паралельно підлозі, потім повернутися всім тілом назад і зафік­сувати поглядом місце на стіні, яке вдалось побачити; повернутися в попередній стан; закрити очі, уявити собі, що наступного разу вдасться повернути свій корпус знач­но далі, а потім, відкривши очі, повернути­ся знову. Порівнявши те місце в просторі, в якому вони тепер опинилися, з уявною відміткою на стіні, яка зафіксувала їх по­передній поворот, вони могли наочно впев­нитися в реальній силі дії поставленої пе­ред собою цілі.

 

Вправа «Вперед до мети»

Психолог.  Ви їдете в переповненому автобусі й про­буєте протиснутися до виходу. Якщо авто­бус похитнеться, якщо він загальмує або ж різко прискорить рух, ваші зусилля пробра­тися до виходу будуть більш ефективними. (Людину цілеспрямовану будь-які потрясі­ння, як успіхи чи невдачі просувають впе­ред, до мети).

Дається можливість проаналізувати ба­жаючим схожі ситуації на власному при­кладі.

 Вправа «Найкраще й найгірше»

Психолог.  На наше життя впливають різні події і      й люди. Давайте з'ясуємо, який це може бути вплив. Випишіть п'ять найнеприємніших подій, які відбулися в вашому житті.

Після кожного пункту відзначте, завдя­ки чому чи кому відбулася ця подія. Випишіть п'ять найприємніших подій, які ста­лися у вашому житті. Знову відзначте завдяки чому або кому відбулася ця подія.

Після цього проводиться обговорення вправи.

 

Додаток

Звичайно, легше просто жити, ніж жити, прогнозуючи, свідомо конструюючи своє життя. Але слід розуміти, що в житті будь-який успіх—результат важкої праці. Слід затямити собі, що коли ви не маєте власної програми досягнень результатів, то хтось інший зробить це за вас, включить вас у свій план.

Кожній людині корисно час від часу пе­реглядати свої життєві цілі, вносити корек­тиви відповідно до зміну житті суспільства. Іноді слід зупинитися й подумати: а чого я насправді прагну?

Добре було б, щоб кожен мав спеціаль­ний зошит і заглядав туди хоч б раз на півроку. Таким чином, ви могли б само­стійно навчитися планувати майбутнє життя, бачити далекі й близькі перспекти­ви, реагувати на зміни, робити поправки в своїх планах та вчинках.

Правила позитивного мислення

Описані вами мрії мають бути тільки позитивними, не згадуйте того, чого б ви не хотіли, а лише те, чого бажаєте.

Речення мають бути конкретними, спробуйте чітко уявити собі, який це має вигляд. Чим детальніше опишете, тим кра­ще мозок налаштується на досягнення мети.

Спробуйте точно уявити, який буде ре­зультат: що буде, коли досягнете мети, що ви відчуватимете, що і хто вас оточувати­мете, який вигляд матимете ви.

 • Складайте лише такі цілі, досягнення яких залежить лише від вас самих, не покладайтеся на когось. Те, що ви хочете має йти від вас самих, бути вашим.

• Складаючи свої цілі, подумайте, чи не будуть вони збитковими для інших, ваші результати повинні приносити користь і вам, й іншим.
