«Ми
знаємо, ми вміємо,
ми вчимося»
Година психолога для учнів 9 – 11 класів
Мета: познайомити
учнів з ефективними прийомами запам’ятовування інформації, відпрацювання
отриманих навичок, корекція режиму дня старшокласника згідно отриманих
рекомендацій.
Хід заняття:
Зовсім недавно лунав перший
дзвоник, ми ділили підручники, всі розсідались хто з ким хоче, а я
пересаджувала кого з ким треба … і побігли шкільні будні, сповнені навчанням,
клопотами, тривогами, іноді приємними, а іноді і не дуже… Ми – старшокласники…
Радісно, тривожно, відповідально. А які асоціації виникають у вас, коли ви
чуєте це слово? (На дошці записується слово «дев’ятикласник»
(«десятикласник», «одинадцятикласник») і асоціації до нього, які називають
учні)
Завантаженість Багато справ Дорослі
![]()
![]()
Брак часу Старшокласник Бажання відпочити
![]()
Репетиторство Навчання Підготовка до ЗНО
Отже, можна зробити висновок з
вищесказаного: старшокласник – маса інформації, яку треба запам’ятати, брак
часу та ще й бажання відпочити. Як приблизно з цим усім ви справляєтесь, ми
подивимось, розглянувши типовий режим дня для учня 11-го класу. Погляньте, ось Типовий режим дня одинадцятикласника:
1. 7.30 - підйом;
2. 7.30- 8.00. – ранковий
туалет, сніданок;
3. 8.00-.8.30. – дорога до
школи;
4. 8.30-15.30. – заняття в
школі;
5. 15.30-16.30. –
факультатив, гуртки;
6. 16.30-17.30. – дорога
додому, обід;
7. 17.30-18.30. – репетиторство;
8. 18.30-19.30. – дорога
додому, вечеря;
9. 19.30-20.30. – підготовка
до уроків;
10. 20.30-22.30. – відпочинок, перегляд
телепередач;
11. 22.30-23.00. – підготовка до сну, сон.
Проаналізувавши даний
режим дня, ми бачимо, що ви отримуєте масу інформації, яку потрібно
запам’ятати, утримати в пам’яті, а в потрібний момент відтворити. А чи можливо
це? (Відповіді учнів).
Можна навести приклади
доброї пам’яті, яку мали Юлій Цезар і Олександр Македонський знали в обличчя і
на ім’я всіх своїх вояків, а це 30 тис. людей. На ім’я і в обличчя знав кожного
з 20 000 жителів столиці Греції знаменитий Фемістокл. А Сенека був здатен
повторити 2000 не зв’язаних між собою слів, почутих лише раз. Та, на жаль,
сучасні підлітки не можуть похвалитись такою феноменальною пам’яттю. Тому
сьогодні я порекомендую вам кілька
прийомів ефективного запам’ятовування, які, сподіваюсь, стануть вам у пригоді.
Давайте проведемо експеримент. На дошці записано 15 слів (слова можуть бути написані як на переносній, так і на мультимедійній
дошці). Наприклад: ШАФА. ВЕДМІДЬ, СТІЛ, БІЛКА, ГРУША, ДИВАН, ПЕРСИК,
СОБАКА, ЛІЖКО, ЗАЄЦЬ, ЯБЛУКО, ГУСАК, ЖИРАФА, ЛИСИЦЯ, КРІСЛО. Протягом певного
часу (30 сек.) ви маєте можливість розглянути ці слова і постаратись
запам’ятати їх. Далі слова закриваються, а ви пригадаєте і запишете їх. За вашим
бажанням, ви озвучите слова, які кожен
запам’ятав. Норма хорошої пам’яті – 7
(+ - 2) слів.
Виконання
завдання учнями.
А тепер спробуємо інакше. Об’єднайте
слова в групи: меблі, тварини, овочі. Пригадайте слова, користуючись знанням
груп.
Виконання
завдання учнями.
Скажіть, в якому випадку було
легше відтворити інформацію і чому? Відповіді
учнів.
От ми з вами і вивели основне правило ефективного
запам’ятовування – інформацію потрібно не
заучувати, а осмислювати.
В перші 6-7 років дитина
запам’ятовує 60-70% інформації, яку активно використовує у своєму житті. Це –
рідна мова або декілька мов, орієнтація у просторі, призначення і способи
використання навколишніх предметів тощо. І це величезний, надзвичайно важливий
обсяг інформації, що значно перевищує шкільний, інститутський, професійний. Що
це за технологія? Відповідь на це питання дає «Школа Ейдетики». Експерименти і
багаторічний досвід (з 1988р.) «Школи ейдетики» свідчать, що проблема не в
запам’ятовуванні, а в пригадуванні інформації, що безпосередньо пов’язано з
нашою уявою, вигадкою, фантазією.
Давайте
спробуємо ще раз виконати дану вправу. Запам’ятайте 15 слів так, як ви це
робили дотепер. Слова можна прочитати лише один раз, потім їх закрити і
пригадати.
·
ШАФА
·
ХМАРИНКА
·
ГНІЗДО
·
КІНЬ
·
КАПЕЛЮХ
·
ЛЮК
·
ФУТБОЛІСТ
·
ЧАЙНИК
·
КРИЛА
·
ОЛІВЦІ
·
ЗГРАЯ
·
ПЛЯЖ
·
СНІГОВИК
·
ШОКОЛАД
·
ШКОЛА
Порівняйте те, що у вас вийшло,
зі списком. Якщо результат вас не задовольнив, не хвилюйтесь. Спробуйте
прочитати виділені слова, а написане дрібним шрифтом уявити, як мультфільм. Не намагайтесь
нічого запам’ятовувати! Тільки уявіть!
·
ШАФА – уявіть шафу, краще власну.
·
ХМАРИНКА – шафа розчинилась, і звідти випливла біла
хмаринка.
·
ГНІЗДО – на хмаринці знаходиться велике лелече гніздо.
·
КІНЬ – у гнізді зручно влаштувався кінь, але чомусь
червоний.
·
КАПЕЛЮХ – кінь приміряє капелюх, капелюх йому сподобався
і він залишив його на голові.
·
ЛЮК – ви роздивилися капелюх і побачили, як у ньому
відчиняється люк.
·
ФУТБОЛІСТ – із люка вистрибнув футболіст.
·
ЧАЙНИК – футболіст чомусь грає у футбол чайником.
·
КРИЛА – у чайника виросли крила, як у літака.
·
ОЛІВЦІ – чайник із
крилами став поливати водою олівці.
·
ЗГРАЯ – олівці намокли;їм це не сподобалось, і
вони зібралися в зграю. 1
·
ПЛЯЖ – зграя олівців прилетіла на пляж.
·
СНІГОВИК – на пляжі лежить сніговик.
·
ШОКОЛАД – сніговик ласує шоколадом.
·
ШКОЛА – із шоколадних плиток збудовано школу.
А
зараз спробуйте відтворити 15 слів, уявляючи ту незвичайну історію, що їх
супроводжувала. Навіть, якщо ви відтворили лише половину слів, але зберегли
визначений порядок, то норма запам’ятовування перевищена вами удвічі. І зробили
ви ще завдяки вашій уяві і моїй фантазії.
Отже, уява + фантазія = відтворення інформації.
Вивчаючи шкільні предмети, ви здебільшого
користуєтесь зоровою пам’яттю. Тому вам важливо буде познайомитись з прийомами зорової пам’яті.
Подумки уявімо предмет
який ми хочемо запам’ятати. Розфарбуймо його в своїй уяві незвичайним кольором,
або уявімо його величезного розміру, повернімо й розглянемо з різних боків.
Важко забути його після таких дій?
Візуалізація в чисельному
вигляді. Для запам’ятовування коротких чисел цілком достатньо створити їх
зоровий образ. Уявіть – те, що потрібно запам’ятати, написано великим червоним
шрифтом на білій стіні, горить неоновими цифрами на схилі чорного неба. Змусьте
цей напис блимати не менше 15 секунд.
А дехто з нас погано
запам’ятовує числову інформацію. Тут можуть допомогти коди. Коди можуть бути:
- Вербальний код. Люди з переважно вербальною пам’яттю сприйнятливіші до
звукової сторони слова. Їм може виявитися корисним запам’ятовування переліку
приблизно такого типу: нуль – моль, один – блондин, три – осетри, чотири –
чорти в тирі, шість – вість, сім – сім’я, вісім – осінь, дев’ять – діва, десять
– деспот.
- Візуальний (зоровий) код. Він може бути таким: нуль – коло
або овал, один – стовп (свічка, кіл), два – близнюки(пара черевиків), три –
трикутники (триколісний велосипед), чотири – квадрати(4 лапи тварини), п‘ять
– пальці рук, шість – шестигранна
гральна кістка, сім – свічник на сім свічок, вісім – піщаний годинник, дев’ять
– равлик, (вушна раковина), одинадцять –
футбольна команда і т.д.
- Кодування інформації за зоровою подібністю. У цій системі цифра
асоціюється з якою-небудь буквою за зовнішньою подібністю з нею: 0 =О, 1 = Т
або Г (головний елемент – вертикальна паличка), 2 = П (буква на двох ніжках),3
= З, 4 = Ч, 5 – Б, 6 – С, 7 –У, 8 – В, 9 – Р. Щоб запам’ятати число, потрібно
перетворити цифри в букви, а з них будуть починатися слова, з яких ми складемо
легко фразу, що запам’ятовується.
А як бути з великими
текстами?
Золоте правило гарного запам’ятовування – інтелектуальна робота з матеріалом. Методи активного запам’ятовування
містять у собі інтелектуальну роботу з текстом: вичленення головних (ключових)
слів, складання плану чи схеми до прочитаного. (Можна об’єднати учнів у три групи і запропонувати – одній групі 2
рази прочитати запропонований уривок тексту, другій групі прочитати, виділити
ключові слова, встановити зв’язок між ними та запам’ятати, а третій групі прочитати поділити на частини та
скласти план). Після цього один учасник з кожної групи пробує переказати
прочитане. Учням пропонується зробити висновки). Слово психолога. Ще мені
хочеться познайомити вас з пам’яткою «Як запам’ятовувати матеріал». Учням роздаються пам’ятки.
Пам’ятка «Як запам’ятовувати матеріал»
1. Навчіться зосереджувати свою увагу на досліджуваному предметі. Осмислюйте
інформацію, а не механічно заучуйте (50% механічно визубреного забувається
протягом години. Через день залишається 30%).
2. Працюйте з потрібною інформацією в період своєї найкращої працездатності.
Найкращий час – це між 8 та 12 годиною.
Потім іде спад продуктивності і запам’ятовування, а з 17 години повільно росте
і досягає високого рівня у вечірній час.
3. Якщо отримана інформація не
використовується протягом трьох днів, то 70% її забувається. Потрібну вам
інформацію повторюйте.
4. Знайдіть час для відпочинку. (Але не для
перегляду телепрограм!). Чергуйте розумову діяльність з фізичною. Повноцінний
сон – запорука доброї пам’яті, як і повноцінне харчування.
5. Дехто вважає, що музика, шум, розмови не заважають їм під час заняття.
Але це не так. Втома в цьому випадку наступає значно швидше. Продуктивна
розумова діяльність можлива тільки в умовах тиші. В період великого розумового
напруження бажано уникати перегляду відеофільмів і телепередач.
6. Після фізики вчіть історію, після літератури – математику. Пам’ять любить
різноманітність.
7. У ході запам’ятовування записуйте ключові слова, малюйте
схеми, діаграми, графіки.
Прочитайте пам’ятку і давайте повернемося до режиму дня. Спираючись на
отримані сьогодні знання внесіть корективи в наш типовий режим дня. (Учні пропонують зміни, які записуються в
існуючий режим). Я думаю, що кожен з вас проаналізує свій власний режим дня
і внесе в нього поправки.
Отже, людина може запам’ятати досить велику кількість інформації, тільки треба
знати як це зробити, чого ми і навчились сьогодні на уроці.