Година спілкування для учнів 8-х класів «Що таке щастя»
Мета: усвідомлення
власної системи життєвих цінностей та їхнього взаємозв'язку зі станом здоров'я
та іншими чинниками; усвідомлення різниці між цінностями матеріальними та
нематеріальними, соціальними та духовними; формування позитивного
самоставлення.
Обладнання: плакат «Життєві цінності», картки із ситуаціями, макет книги «Рецепти щастя».
Хід заняття
Ритуал привітання
«Добрий
день», «Привіт»,
«Здоров»,
«Вітаю» —
Це слова,
лише прості слова.
Та вони, як
барви, розквітають,
В душу
вносять крапельку тепла.
І чому
окрилює вітання,
Щиро
звернене до кожного із нас?
І чому,
неначе пташка рання,
Починають
день вони щораз?
Перший крок
до дружби і кохання,
Шлях до
розуміння і розрад.
Ці слова —
початок спілкування —
Творять
спільний гармонійний лад.
Прошу на стікерах написати своє ім'я і прикріпити до одягу.
Психолог. Дійсно, від того, як почалося спілкування, залежить його подальший перебіг і тому я пропоную привітатися. Ми встанемо зі своїх стільців, будемо підходити одне до одного і, торкаючись долонями, скажемо «Привіт!» або «Добрий день!», називаючи при цьому своє ім'я (учасники вітають одне одного).
Вступне
слово
Психолог. Тема нашої зустрічі—«Що таке
щастя». Перш ніж почати наше заняття, нам потрібно пригадати правила роботи
групи:
• щирість у
спілкуванні;
• принцип
«тут і тепер»;
• таємниця;
• не
критикувати;
• активна
участь;
• повага домовця;
• довіра;
• дбайливе
ставлення до інших. Я хочу провести з вами невелике соціологічне опитування.
Підніміть руку ті, хто хоче бути щасливими.
Що ж, ми всі хочемо бути щасливими. А що таке — щастя? Які його складові? Що впливає на наше відчуття щастя? Як навчитися бути щасливими? Про це ми і поговоримо на сьогоднішньому занятті.
Вправа
«Асоціації»
Психолог. Пропоную вам підібрати слова, що
асоціюються у вас зі «щастям». Я буду кидати м'ячик. Той, хто його спіймає, говорить
свою асоціацію та кидає м'яча далі (вправа виконується 1—2 хв).
Дякую! Ми наповнили простір навколо нас своїми асоціаціями.
Індивідуальна
робота «Щастя — це...»
Мета: усвідомлення, що розуміння щастя у
кожного своє; дати поштовх дискусії, обміну думками.
Психолог. А тепер давайте спробуємо дати визначення поняття
«щастя». Кожен із вас отримає аркуш паперу і запише на ньому варіанти
відповідей. Приймаються всі думки,без критики й аналізу. (Учасники працюють і презентують свої
роботи.)
Так, дійсно.
Для кожного розуміння щастя — своє. Але є й щось спільне, що об'єднує їх усіх.
Що саме? (Обмін думками.)
А якщо я
запитаю так: «Що вам потрібно для повного щастя?». Як би ви відповіли? (Учасники висловлюють свої думки.)
Із ваших слів я зрозуміла, що у кожної людини є свої потреби і бажання: сім'я, гарна робота, здоров'я своє і близьких, здорові та щасливі діти.
Інформування
«Бажання і цінності»
Психолог. Давайте разом подумаємо над таким
запитанням: «Чи може здійснення наших бажань не приносити щастя?». Що може
завадити?
На шляху
здійснення наших бажань є перешкоди, їхнє подолання — необхідний етап. І
перешкоди даються нам для того, щоб ми ще раз зважили свої бажання і зробили
власний вибір.
Бажання, які здійснюються, приносять почуття щастя, якщо вони не суперечать одне одному, а також законам природи, фізики, духовності, системі життєвих цінностей людини.
Ситуативні
завдання
Мета: усвідомити вплив системи цінностей
кожної людини на її життєвий вибір.
Психолог. Я пропоную ситуації, де виникла суперечність між бажаннями та життєвими цінностями. Розгляньте ці ситуації і знайдіть відповіді на запитання.
Ситуація 1. Ви працюєте разом із другом у
солідній фірмі. Звільнилося місце начальника відділу. Це та робота, про яку ви
мрієте. Ви знаєте, що претендентів небагато, і ви серед них. Та ось ви
дізнаєтесь, що для вашого друга ця посада — також важлива, і вибір будуть робити
між ним і вами.
— У чому
полягає суперечність?
— Як її
подолати?
— Які варіанти вирішення ситуації ви можете запропонувати?
Ситуація 2. Ви познайомилися з людиною, яка вам
дуже сподобалась. З нею цікаво, легко спілкуватися, вона вміє надати підтримку.
Ви були б раді дружити з нею. Але вона дуже багато палить, а ви не переносите
цигаркового диму і дуже дбаєте про своє здоров'я.
— У чому
полягає суперечність?
— Як її
подолати?
— Які варіанти вирішення ситуації ви можете запропонувати?
Ситуація 3. Фільм, який
ви давно хочете подивитися, сьогодні вдень транслюватимуть по ТБ. Але в цей час
переїжджає ваш друг. Він замовив таксі і просить вашої допомоги.
— У чому
полягає суперечність?
— Як її
подолати?
— Які варіанти вирішення ситуації ви можете запропонувати?
Ситуація 4. Несподівано ви зустрічаєте своїх
давніх друзів, які приїхали у ваше місто на один день. Вони влаштовують
зустріч і запрошують вас. Ви дуже хочете піти, поспілкуватись, але знаєте, що
там буде багато алкоголю. Ви вже давно дбаєте про своє здоров'я і не хочете
пити.
— У чому
полягає суперечність?
— Як її
подолати?
— Які варіанти вирішення ситуації ви можете запропонувати?
Вправа
«Вибір цінностей»
Мета: усвідомлення власної системи цінностей.
Психолог. Я пропоную зорієнтуватися у власній системі життєвих цінностей. На плакаті записано життєві цінності. Виберіть 10 найважливіших для вас та запишіть на аркуші.
Плакат
«Життєві цінності»
• Активне,
сповнене діяльності життя;
• життєва
мудрість;
• здоров'я;
• цікава
робота;
• краса природи
і мистецтва;
• кохання;
•
матеріально забезпечене життя;
• вірні
друзі;
• суспільне
визначення і повага оточення;
• пізнання
та інтелектуальний розвиток;
•
особистісний розвиток, фізичне і духовне самовдосконалення;
• розваги;
• свобода:
самостійність і незалежність у думках і діях;
• щасливе
сімейне життя;
• щастя
інших: розвиток держави і людства;
• творча
діяльність;
•
упевненість у собі, внутрішня гармонія.
Чи важко було зробити вибір? Обговоріть ваш вибір, визначте найбільш популярні цінності.
Вправа
«Обмеження»
Мета: зважити значущість кожної життєвої
цінності, зрозуміти важливість альтернативного вибору;
Психолог. Тепер я запропоную обмеження. Вам
необхідно залишити лише половину життєвих цінностей із вашого списку. Зробіть
вибір.
У вашому
списку лишилося 5 життєвих цінностей. Чи важко було робити вибір цього разу? Що
ви відчули, виконуючи вправу?
Тепер із 5
оберіть 3 найважливіші для вас. Які це цінності?
Таким чином,
ми бачимо, які цінності найбільш важливі. Це — ... (психолог зачитує).
Притча «Цінність часу»
Один
бізнесмен накопичив великий капітал, який складав 3 мільйони доларів. Він
вирішив, що візьме собі рік відпустки, щоб удосталь відпочити. Але не встиг і
прийняти цього рішення, як його відвідав Янгол Смерті. Бізнесмен дуже
злякався, вирішив якось умовити Янгола Смерті продати йому трохи часу.
— Продай
мені три тижні життя, і я віддам тобі третину свого капіталу, мільйон доларів,
— запропонував бізнесмен. Але Янгол Смерті відмовив йому:
— Гаразд,
залиш мені два тижні мого життя. Я віддам тобі 2/3 своїх грошей, це два
мільйони доларів.
Янгол
відмовив.
— Гаразд,
продай мені тільки один день, щоб я зміг насолодитися красою цієї землі,
обійняти дружину, дітей, яких дуже давно не бачив.
Янгол
відмовив.
—Я віддам
тобі все, що маю, три мільйони доларів.
Янгол знову
відмовив.
Тоді чоловік
запитав, чи може Янгол смерті дати йому кілька хвилин, щоб він міг написати
прощального листа? Янгол погодився. Чоловік написав: «Правильно використовуйте
час, який вам відведено для життя. Я не зміг купити навіть години за три
мільйони доларів. Перевірте, чи все, що вас зараз оточує, справді має
цінність».
Обговорення притчі
Всновок
Кожному від народження надається найцінніший дар — життя. Це найдорожче, що є в кожної людини. Але, хоч як дивно, люди дуже легковажно ставляться до цього. Не вміють берегти його та насолоджуватися ним.
Вправа
«Рецепти щастя»
Мета: дати учасникам відчути власні сили у
побудові свого життя, створенні щастя.
Психолог. Почуття щастя залежить від нашого бажання
і готовності бути щасливими. Ми самі можемо його створювати. Що допомагає вам
бути щасливими, не зважати на перешкоди?
Що ви можете
зробити, щоб відчути себе щасливим, підняти настрій, підтримати життєвий
тонус? Поділіться «рецептами щастя», запишіть їх на аркушах паперу. (Учасники записують на листочках свої
«рецепти», потім озвучують написане. Вони вклеюють листочки в символічну книгу
«Рецептів щастя», яку передають з рук у руки.)
Ми обмінялися цікавим досвідом один одного, збагатилися рецептами, що допоможуть нам у житті.
Вправа
«Усмішка»
Мета: психоемоційна розрядка, знаття
напруження і втоми.
Психолог. У цій скриньці лежить один із
найважливіших засобів, необхідних людині для спілкування. Відгадайте, що це.
Ось декілька підказок:
• вона збагачує
тих, хто її отримує, не збіднює тих, хто її дарує;
• вона
нічого не коштує, але багато дає;
• вона
триває мить, а в пам'яті залишається інколи назавжди;
• ніхто не
багатий настільки, щоб обійтися без неї, і немає такого бідняка, який не став
би від неї багатшим;
• вона
приносить щастя в дім і є паролем для друзів;
• її не
можна купити, позичити чи вкрасти;
• це те, без
чого вихована людина не може обійтися.
Першому, хто відгадає загадку, психолог дарує аплікацію усмішки.
Підбиття
підсумків
Мета: усвідомлення учасниками отриманого
на занятті досвіду.
Психолог. Наше заняття завершується. Сьогодні
ми шукали відповіді на запитання про щастя, шукали способів бути щасливими,
вирішували ситуативні завдання, визначили життєві цінності і їхню роль у нашому
житті.
Кожен із нас
набув сьогодні якогось нового досвіду. Що це було для вас? Що вас
схвилювало?..