" НАСИЛЬСТВО НА ТЕЛЕБАЧЕННІ" Година психолога для старшокласників.
Мета: стимулювати молодь до усвідомленого перегляду телепрограм та адекватно дивитися на показ різноманітних форм насилля.
Хід заняття
Вправа на
знайомство «Мій би... про мене сказав...»
Мета: підготувати учасників до роботи, створити комфортну атмосферу, хороший
настрій, згуртовувати групу.
Психолог
просить учасників тренінгу по черзі продовжити фразу: «Мій би... про мене
сказав...». Психолог починає першим.
Рефлексія
— Як мені
сьогодні?
— З яким
настроєм я сьогодні прийшов?
Налаштування на роботу.
Вправа
«Повторення правил роботи»
Мета: повторити правила роботи групи, створити робочу та доброзичливу атмосферу.
Психолог пропонує згадати, які правила група встановила на першому занятті. Далі ділить учасників на підгрупи та просить пригадати прислів'я чи пісню, які б могли проілюструвати те чи інше правило.
Психолог.
Я дуже радий
усіх вас сьогодні тут бачити. На цьому занятті ми продовжимо нашу з вами
плідну роботу і поговоримо на тему «Насильство на телебаченні».
Помічено, що телевізор гіпнотично впливає не тільки на дітей, але й на дорослих. Люди поступово звикають до телевізора як до паління або пияцтва, і без нього вже не можуть жити. Телевізор поступово відбиває бажання читати, думати, робити щось корисне. Тому мають рацію ті люди (батьки), які відмовляються від підключення до кабельного, супутникова телебачення або строго контролюють час, який діти (самі) проводять біля телевізора. Крім того, що по ньому транслюють? Більшість сучасних телепередач містять, крім брудних сексуальних сцен, ще й різноманітні форми насилля, які «розжовують» режисери та які дозволяє комітет зі ЗМІ.
Мета: аналіз визначення актів насилля, демонстрованих глядачеві телебачення за один
вечір.
Учасники тренінгу обговорюють виконання завдання вдома «Схеми телевізійного насильства».
Базова інформація «Форми
насильства»
Мета: познайомити учасників тренінгу з формами насилля та їхніми проявами.
Учасники
тренінгу в парах проробляють інформацію про форми насилля, їхні прояви.
Після ознайомлення пари обговорюють інформацію, яку довідалися, та визначають, які з перелічених форм насилля ми бачимо на телебаченні.
Форми насильства
Фізичне насильство:
• завдання
тілесних ушкоджень;
• небезпека
для життя і здоров'я;
•
позбавлення волі, життя;
•
позбавлення їжі та одягу.
Економічне
насильство:
•
матеріальне обмеження одного із членів родини;
• порушення
майнових прав, інтересів одного із членів родини.
Психологічне насильство:
• підкреслення
розумової неповноцінності;
•
демонстрація розумової переваги;
•
залякування, переслідування;
•
ігнорування почуттів;
• ізоляція
від сім'ї та друзів;
•
навішування ярликів;
• енурез;
• порушення
апетиту, сну;
•
тривожність;
•
замкненість;
• агресивність;
• депресія.
Релаксація
— Для чого
ми виконували цю вправу?
— Які
передачі ви пригадували у першу чергу?
— Які думки
виникали?
— Які висновки можна зробити, аналізуючи цю вправу?
Вправа
«Реклама продукту»
Мета: навчитися дивитися на рекламу критично, розуміти, що таке норма і реальне
життя.
Психолог
запитує учасників «Чи є реклама насиллям над людиною?». Учасники за бажанням
відповідають на це запитання.
Далі психолог
об'єднує учасників у підгрупи. Кожна міні-група має придумати рекламний сюжет
для якогось популярного продукту. Потім учасники презентують свій рекламний
ролик.
Рефлексія
— Чи легко
було придумати рекламу?
— Чи
вважаєте ви, що аудиторія сприйняла ваше послання?
— Які почуття у вас викликало те, коли ви готували та демонстрували рекламу?
Вправа
«Переконання»
Мета: розвивати у підлітків уміння аналізувати і переконувати.
Робота у
парах. Хтось один із пари намагається застерегти друга щодо підступних
особливостей реклами. Потім пара міняється ролями.
Рефлексія
— Чи вдалося
комусь переконати одне одного у підступності реклами?
— Чи легко
було це зробити?
— Чи
зрозуміли ви одразу, що намагався вам сказати ваш співрозмовник?
— Чи є хтось
такий, кого не вдалося переконати у згубному впливі реклами?
Вправа
«Табло»
Мета: формування командної згуртованості.
Група ділиться на дві команди, які розподіляють між собою функції: кожен учасник має зображати на «табло» якусь цифру (від 0 до 9). Психолог називає багатозначні числа, а гравці швидко стають у відповідному порядку і на пальцях показують свої цифри.
Вправа
«Зірковий контракт»
Мета: формувати вміння відстоювати своє право на працю та свою думку.
Пропонується
вийти з групи чотирьом учасникам. Один буде пропонувати підписати «зірковий
контракт» на телезйомку, інші двоє — виконуватимуть роль сумління, яке
вагатиметься, як терези (один учасник пропонує скористатися пропозицією, інший
— відмовляє). «Зірки» можуть змінюватися після підписання чи не підписання
контракту. Під час роздумів учасник може ставити запитання тому, хто пропонує.
Рефлексія
— Як вам
було у ролі продюсера?
— Чому ви
запропонували контракт саме з таким змістом?
— Чому ви
одразу повірили «продюсеру»?
— Чому ви
так довго вагалися та слухали своє сумління?
— Чому
попрохали/не попрохали сценарій?
— Як вам було у ролі сумління?
Підбиття
підсумків «Телеграма»
Матеріали: аркуш паперу формату А5, ручки.
Учасники складають телеграму з тих понять, які вони вивчили сьогодні. Потім по колу озвучують свою роботу.
Вправа на
завершення «Побажання»
Психолог. Давайте побажаємо групі чогось
хорошого. Спочатку почну я, а далі ви.
Учасники по
черзі говорять свої побажання групі.