К основному контенту

                                                                            ВИБІР  ПРОФЕСІЇ, АБО   ЗАДАЧА З БАГАТЬМА НЕВІДОМИМИ                                                 
                Мета: формування загальної готовності до професійного самовизначення, активізація проблеми вибору професії, виявлення професійних інтересів, схильності учнів, розширення уявлення про світ професій та їхні особливості.

План роботи 

1-й етап. Ознайомлювально-підготовчий

Створення сприятливої, довірчої атмосфери для згуртування групи, заохочення до співпраці.

Вступ.

Психолог оголошує тему і мету тренінгу

Вправа «Правила роботи групи»

Мета: повторити правила роботи групи на тренінгу.

Учасники тренінгу повторюють правила роботи групи, які попередньо вже записано на ватмані. Далі їх доповнюють або приймають без змін (як «закон»)

Гра «Знайомство»

Знайомство всіх учасників тренінгу між собою та з психологом.

Мета: розкрити свою мрію щодо вибору майбутньої професії. 

Хід заняття 

Кожен з учасників гри має сказати: «Мене звати...» і «Я мрію стати...»; обґрунтувати свою відповідь. Гра дає змогу учням продемонструвати і проаналізувати найпопулярніші професії сьогодення.

Вправа «Мої очікування»

Мета: виявити очікування підлітків від тренінгу й рівень зацікавленості проблемою.

Учням роздають невеликі аркуші паперу, на яких вони записують свої очікування від заняття, їх опускають до «скриньки».

Якщо протягом тренінгу не було реалізовані всі побажання, то наприкінці заняття тренер обговорює це з групою і з'ясовує, що слід робити з нереалізованими очікуваннями: провести додаткове заняття, консультацію, рекомендувати необхідну літературу.

Інформаційна частина

Надати учням необхідну інформацію про світ професій і вимоги до них, допомогти їм оцінити свої здібності та визначити свій тип професій за методикою Е.Клімова.

Гра «Асоціації»

Мета: визначити особисте ставлення учнів до професій.

Учасникам гри дають завдання: «Назвіть 1—2 поняття, які спадають вам на думку, коли чуєте слово «професія». Усі названі асоціації записують на ватмані і обговорюють. Слід звернути увагу учнів на те, що асоціації в усіх різні і найчастіше вони відображають особисте ставлення людини до проблеми (професії), яка її хвилює. З'ясовують причини виникнення асоціацій.

 

Мозковий штурм

Мета: з'ясувати думку підлітків про важливість професії в житті людини.

Учасники гри діляться на дві команди, їм дають ватман і маркери. Групи отримують завдання для обговорення:

а) для першої команди: «Наскільки важлива професія в житті людини?»;

б) для другої команди: «Хто і що впливає на вибір професії?»,

Усі варіанти записують на ватмані. Після цього вибирають стікера від кожної групи, який презентує проект.

Вправа «День із життя»

Мета: збагатити уявлення учнів про світ професій і їхні особливості.

Учням роздають аркуші різного кольору з назвами професій: продавець, програміст, водій, модельєр, ветеринар.

Учні групуються по 3—4, відповідно до професій. Психолог дає завдання:

– Скласти розповідь про типовий робочий день людини тієї професії, яка виділена в кожній групі.

Ця розповідь має бути лише зі слів-іменників.

Наприклад, розповідь про робочий день учителя може бути такою: дзвінок – сніданок – дзвінок – урок – двієчники – запитання – відповідь – трійка – перерва – вчительська – скандал – директор – урок – відмінники – дзвінок – дім – ліжко.

Представник кожної групи зачитує свою розповідь.

Гра-розминка «33»

Мета: розвивати в учнів уміння зосереджу­вати увагу, підготувати їх до наступної роботи.

Учасники гри шикуються в шеренгу, і перший учень починає рахунок.

Підлітки мають порахувати від 1 до 33, називаючи по одному числу. Ті, кому дістаються числа, які мають «З» або діляться на «З», їх не називають, а замінюють оплесками. Якщо хтось із підлітків помиляється, він вибуває із гри. Тоді рахунок починається спочатку.

Гра «Подарунок»

Мета: виявити найхарактерніші особливос­ті деяких професій, показати людям цих про­фесій свою вдячність.

Учням роздають аркуші різної форми, за якими вони мають згрупуватися. На них напи­сано назви професій і деякі із них виділено. Психолог ставить запитання: «Як ви думаєте, що об'єднує професії цих груп? (Учні висловлюють свою думку.)Потім дають наступне завдання: «Уявіть собі, що ваш товариш має певну професію. Він запросив усіх до себе на день народження. Відмовитися і не піти не можна. Ваше завдан­ня — придумати й виготовити подарунок вашому товаришу. При цьому важливо виконати три умови. Подарунок має:

1)містити натяк на його професію;

2)бути незвичайним і веселим;

3)бути доступним вам за ціною.

Професії, які пропонуються для вправи:

1) лікар, учитель, офіціант, юрист;

2) слюсар, токар, машиніст, штукатур;

3)садівник, агроном, геолог, лісничий;

4)бухгалтер, коректор, економіст, інженер;

5)художник, композитор, актор, скульптор.

Інформаційне повідомлення

Вибір професії — це друге народження людини. Це питання досить складне й серйозне.

Адже вибір професійного шляху багато в чому визначає нашу долю. Кожна окремо взята про­фесія — це цілий світ, цікавий і незвичайний. Існує багато різних спеціальностей, тому вибір професії — це задача з багатьма невідомими. То як же все-таки вибрати? Е.Клімов запропонував класифікацію професій. Суть її полягає в тому, що, залежно від особливостей основного пред­мету праці, усі професії поділяють на п'ять головних типів.

Професії першого типу — «людина — люди­на» — це професії продавців, учителів, лікарів, вихователів, журналістів, бібліотекарів тощо.

Професії другого типу — «людина — приро­да» — об'єднують ботаніків, лісників, агрономів, ветеринарів та ін.

Професії третього типу — «людина — техні­ка» — це слюсарі, інженери, мотористи, швачки, водії, токарі, монтажники.

Ті, хто має справу з різними умовними зна­ками, шифрами, кодами, формулами, належать до четвертого типу професій — «людина—зна­кова система» — це коректор, друкар, програміст, кресляр, касир та ін. Дизайнери, художники, композитори, скульптори, живописці — пред­ставники п'ятого типу професій — «людина-художній образ».

Тест «Діагностична методика для визначення спеціальності на основі само­оцінки»

Гра «Бінго»

Мета: дати можливість учням наочно побачити свої здібності й усвідомити можливості їх реалізації.

Учасникам гри роздають аркуші паперу, з яких вони повинні «вирізати» руками ім'я. На голо­ві — професію, яку мріють здобути. Права рука — це їхні здібності, які вже є для обраної професії. Ліва рука — чого дитина ще має навчи­тися. Права нога — де вона може навчитися цієї професії. Ліва нога — де зможе працювати.

Учні на вибір розповідають про своє «Бінго».

 

Підбиття підсумків

Висновок «Усе залежить від тебе»

Психолог. Колись давно у Стародавньому Китаї жив розумний, але дуже пихатий мандарин. Щодня він лише приміряв убрання та розмовляв з під­даними про свій розум і згадував про давню зустріч з імператором. Так минали дні за днями, роки за роками... Аж ось пройшов по всій країні поголос, що неподалік від кордону з'явився мудрець, розумніший за всіх на світі. Дійшов той поголос і до нашого мандарина. Дуже розлютив­ся він: хто може називати якогось ченця найро­зумнішою людиною у світі?! Але нікому не виказав свого обурення, а запросив мудреця до себе в палац, задумавши обдурити ченця: «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю, що в мене в руках – живе чи мертве. Якщо чернець скаже, що живе – я роздушу метелика, а якщо мертве – я випущу його».

… І ось настав день зустрічі. У пишній залі зібралося багато людей, усім хотілося подивитися на двобій найрозумніших людей у світі.

Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Аж ось двері відчинилися, і до зали увійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до мандарина і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання. І тоді, зло всміхаючись, мандарин наказав: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках – живе чи мертве?». Мудрець трохи подумав, всміхнувся і відповів: «Все в твоїх руках!». Збентежений мандарин випустив метелика з рук, той полетів на волю, радісно, тріпочучи своїми яскравими крильцями.

