Мета: формування позитивної моральної спрямованості учнів, відповідальності за власні вчинки.
Хід заняття
Психолог.
Добридень!
Сьогодні ми з вами проводимо кінотренінг «Усе в твоїх руках». Ми дивитимемося
відеопритчі. Ви знаєте, що таке притчі? (Відповіді дітей. Психолог коротко
підсумовує.)
Притча — це невелика повчальна історія, що в символічній формі передає глибоку мудрість. У ній завжди закладений якийсь сенс, підказка, порада, знання. Притчі передають із покоління в покоління. Оскільки зміст притч символічний, то їхній сенс не завжди можна зрозуміти одразу. Найчастіше доводиться замислюватися, роздумувати, обговорювати. Це ми зараз і робитимемо — дивитимемось, а потім обговорюватимемо відеопритчі.
Відеопритча «Усе в твоїх руках»
Переглянути притчу можна за
посиланням: http://www.youtube.com/watch?v=8gFWSyFGfZc&feature=related
— Скажіть, який метелик у мене в
руках: живий чи мертвий?
Він міцно тримав метелика в
зімкнутих долонях і був готовий у будь-яку мить стиснути їх, щоб виявитися
правим.
Не дивлячись на руки учня, Майстер
відповів:
— Усе в твоїх руках.
Обговорення
Дітям ставлять запитання, слухають
усі відповіді. Якщо правильної відповіді не дають, то психолог сам пояснює
сенс притчі.
— Як ви думаєте, про що ця притча?
—
Чи траплялися у вашому житті випадки, коли чийсь необережний вчинок або
слово впливали на те, що відбувалося в житті інших людей?
Якщо діти розповідають про такі
випадки, то можна попросити їх розповісти детальніше.
Психолог.
Дякую
за відповіді, давайте подивимося наступний відеоролик. Він називається «Усе
залишає свій слід».
Переглянути притчу можна за
посиланням: http://www.youtube.com/watch?v=6V9vp6JSGAo
Жив колись один дуже запальний і
невгамовний молодий парубок. Одного разу батько дав йому мішечок із цвяхами й наказав
щоразу, коли той не стримає свого гніву, вбивати один цвях у стовп огорожі.
У перший день у стовпі було декілька
десятків цвяхів. Наступного тижня хлопець навчився стримувати свій гнів, і
щодня число цвяхів у стовпі почало зменшуватися. Юнак зрозумів, що легше
контролювати свій гнів, ніж забивати цвяхи.
Нарешті настав день, коли хлопець
жодного разу не виявив гніву. Він розповів про це своєму батькові, і той
сказав, що цього дня, коли синові вдасться стриматися, він може витягнути зі
стовпа по одному цвяху.
Минав час, і настав день, коли він
міг повідомити батькові про те, що у стовпі не залишилося жодного цвяха. Тоді
батько взяв сина за руку і підвів до огорожі:
— Ти непогано впорався, але бачиш,
скільки в стовпі дірок? Він уже ніколи не буде таким, як раніше. Коли говориш
людині щось зле, у неї залишається такий же шрам на душі, як і ці діри на
стовпі. І неважливо, скільки разів після цього ти вибачишся — шрам залишиться.
Обговорення
— Чи згодні ви зі змістом притчі?
—
Як вважаєте, чому шрам зостанеться, незважаючи на вибачення?
— Чи доводилося вам вибачатися після того, як когось образили?
Відеопритча
«Пекло і рай у твоїй душі»
Психолог.
Зараз
ми подивимося ще одну відео-притчу. Вона називається «Пекло і рай у твоїй
душі». Але перш ніж почнемо її перегляд, я попрошу вас відповісти на декілька
запитань.
— Скажіть, що таке Пекло?
— А що таке Рай?
Після відповідей без обговорення одразу починається перегляд відеоролика.
Переглянути притчу можна за
посиланням: http://www.youtube.com/watch?v=IuXzgbT2dQ0&feature=related
Одного разу до майстра прийшов
відомий усім великий воїн. Майстер запитав його:
-
Що
привело тебе до мене?
— Я прийшов, щоб пізнати мудрість і
дізнатися, що є Рай, а що є Пекло.
— А хто ти такий?
— Невже ти не чув про мене? Я ж
найкращий із воїнів!
— Ти? З обличчям жебрака? Великий
воїн? Гнів воїна був настільки сильний, що одним рухом він вихопив з піхов меч
і, замахнувшись, вигукнув:
— Як ти посмів?! Ти помреш за свої
слова! Майстер спокійно подивився йому в очі і сказав:
— Ось зараз ти створюєш Пекло.
Воїн вклав меч у піхви, вклонився
майстрові і подякував:
— Спасибі, я все зрозумів.
— А ось зараз ти створюєш Рай.
Обговорення
Після перегляду відеоролика психолог згадує відповіді дітей, а потім без додаткових запитань сам розкриває суть цих понять.
Психолог.
Як
ми побачили у притчі, Пекло і Рай — не лише релігійні поняття. Це стани нашої
душі. Що добріші ми, то більше здатні зрозуміти себе й інших, то більше
налаштовані на хороші стосунки, то краще нам жити, то більше ми здатні відчути
рай у душі. Пекло — це коли ми наповнені злістю, ненавистю, заздрістю, образами.
Діти, скажіть, а у вас у класі чого більше: добра, розуміння, підтримки, дружби чи злості, заздрості, ворожнечі?
Психолог.
У
кожному колективі є свій дух, свій клімат, свій настрій. Кожен колектив сам
створює атмосферу, в якій він живе. І те, на що більше схожі умови у вас у
класі, — на рай або на пекло — залежить тільки від вас самих. Пам'ятайте, як
говорилося в першій притчі: «Усе в твоїх руках». Кожен із вас зараз може
сказати собі: «Усе в моїх руках». І буде правий. Я бажаю вам, щоб життя у
вашому класі було схоже не рай. Усе залежить від вас. Якщо ми хочемо змінити
своє життя на краще, то немає сенсу чекати, поки це зробить хтось інший. Треба
самим починати діяти.
