МАН Прийоми мнемотехніки.
Мета: дати визначення поняття
«мнемотехніка»; розвивати прийоми
мнемотехніки; навчити ефективно та індивідуально
прийнятно вибирати прийоми
запам’ятовування й відтворення інформації.
Поняття для засвоєння: пам'ять, прийоми мнемотехніки.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
ІІ.
Актуалізація опорних знань учениці
-
Дайте визначення поняття «пам'ять».
-
З чиїм ім’ям древні греки пов’язували виникнення пам’яті?
-
Які критерії покладені в основу класифікації пам’яті?
-
Яке значення має пам’ять в житті людини? ( зачитується реферат)
- Яке значення має пам’ять в процесі навчання? ( зачитується реферат)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ІV. Вивчення нового
матеріалу.
Інформаційне
повідомлення
- Які фактори впливають на нашу пам’ять?
Для
успішного запам’ятовування велике значення має установка на запам’ятовування,
коли людина ставить перед собою спеціальну задачу: саме
запам’ятати матеріал, а не просто сприйняти його.
Яким
же чином можна запам’ятати те, що потрібно? Тут на допомогу приходять прийоми мнемотехніки – це техніки
запам’ятовування й відтворення інформації.
1. Метод групування: цифри можна групувати, як
телефонні номери,
хронологічні дати тощо.
Слова – класифікувати за приналежністю.
Наприклад: 1) 04 12 19 61
– перший політ людини в космос – 12.04.1961 р.;
2) покупки: прання –
порошок; школа – зошит, ручка; одяг -
шкарпетки, кепка, футболка; їжа – хліб, сіль,
помідори, чай (всього 10 об’єктів).
2.
Методи:
1) рим (суголосся): латинська назва трав’янистої рослини – аграпірум
гігато – агроном з гітарою;
2) ритму – «п’ять на п’ять – двадцять п’ять, це не можна забувать».
3. Метод акровіршів.
Наприклад: «чисте повітря, і життя здорове –
говорив старий філософ»
(кольори веселки:
червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, голубий, синій, фіолетовий).
4. Ланцюговий
метод – з’єднання в складний образ чи картину понять, які
потрібно запам’ятати.
Наприклад: слова,
включені в одне речення чи розповідь (чайник, ніж, метелик, свічка, точка,
колода, журнал, малина, дошка, обруч); закономірність розташування чисел,
геометричних фігур і символів.
5. Метод парних асоціацій – використовується одночасно ритм і
образність.
Наприклад: один – магазин, дві – трави,
три – зітри, чотири – у квартирі, тобто сходити в магазин за покупками,
повиривати траву, випрати, прибрати у квартирі.
6. Метод
образної візуалізації.
Я послідовно перелічуватиму 10
ситуацій, які можна спостерігати, а ваше завдання – заплющивши очі, уявити
відповідні картини.
1) лев, що нападає на
антилопу;
2) собака, що крутить
хвостом;
3) муха у вашому супі;
4) мигдальне печиво в
коробці;
5) блискавка в темряві;
6) пляма на вашому
улюбленому одязі;
7) діамант, що блищить на
сонці;
8) крик від жаху вночі;
9) радість материнства;
10) друг, що поцупив
гроші з вашого гаманця.
А тепер згадайте й запишіть назви візуалізованих картинок.
7. Для запам’ятовування великих блоків
інформації зручний метод виділення головних думок – матеріал
розбивають на частини та виділяють головне і суттєве в кожній частині.
Наприклад: перед вами текст із виділеними жирним шрифтом і
пронумерованими головними думками. Спробуйте відтворити їх, зберігаючи
зазначену послідовність (учні отримують
роздатковий матеріал з текстом).
Кінець квітня 1945 р. Ще точилися бої на вулицях Потсдама (1),
а на околиці, вільній від фашистів, зібралася ціла юрба жінок (2) – дивилися,
як вели роту німецьких військовополонених. Молода німкеня щось показувала
старій жінці в їх бік, а в самої на очах дрижали сльози (3).
- Запитайте, чого ця
дівчина плаче, - звернувся радянський полковник (4) до перекладача.
Одна з німецьких жінок розповіла, що серед
полонених – наречений
дівчини (5), а вона тепер на все життя
залишиться нещасливою й самотньою, бо її майбутнього чоловіка поженуть у Сибір,
де він і загине.
Полковник наказав зупинити колону (6) і підвести до нього
цього молодого німця-нареченого (7). Коли полонений несміливо підступив до
нього (8), полковник покликав до себе німецьку дівчину (9), взяв їх обох за
руки і сказав просто:
- Будьте щасливі! (10)
V. Підсумок уроку.
- Про що нове ви дізналися на сьогоднішньому
уроці?
- З якими мнемотехнічними прийомами ви
познайомились?
- Який із них вам найбільше сподобався?