Година психолога для учнів 7-8 класів " Ми різні - ми рівні"
Виховання дівчинки чи хлопчика — це
передусім формування культури особистості, виховання її як майбутнього
сім'янина, формування почуття любові, власної гідності та відповідальності, яке
включає повагу до інших.
А. Макаренко
Мета:
•
створити умови для знайомства і самопрезентації кожного учасника уроку,
атмосферу довіри та позитивний емоційний стан, інтерес до заняття;
•
визначити й осмислити проблеми стосунків статей у сучасному суспільстві;
•
виховувати ґендерну культуру.
Матеріали: аркуші паперу А4, кольорові стікери, ручки, клей, ножиці, вирізки із журналів, плакат «Торбинка», солоне тісто (пластилін), бланки «Хто я?», виписки окремих статей Конституції України, презентаційний диск.
Хід заняття
Вправа «Знайомство»
Мета: активізувати учасників, підготувати
їх до подальшої роботи, розвивати вміння коротко презентувати себе.
Усі учасники сідають у коло, кожен по черзі називає своє ім'я та говорить фразу: дівчата — «Якби я була чоловіком (хлопцем), то...», юнаки — «Якби я був жінкою (дівчиною), то...».
Інформаційне повідомлення «Ґендерна
рівність»
Психолог. Нині відбуваються кардинальні зміни
в суспільному житті. Зокрема, жінка, яка ще 100 років тому здебільшого
присвячувала своє життя дитині та сім'ї, зараз не тільки працює, заробляючи на
життя нарівні з чоловіком, але й активно бере участь у всіх суспільних
процесах. А чоловік звик до того, що він є головою в родині, приносить
найбільше грошей, є основною фізичною силою для своїх близьких. Зазвичай такому
чоловікові важко зрозуміти і прийняти те, що жінка бере таку ж участь у
суспільному та виробничому житті, як і він, що настав час змінювати стосунки
між статями.
Протягом останніх 20 років питання
ґендеру стало актуальним на офіційному та громадянському рівнях у багатьох
країнах світу, зокрема і в Україні.
Уперше термін «ґендер» увів у
науковий обіг американський психоаналітик Роберт Столлер, коли в 1968 році
вийшла друком його праця «Стать і ґендер»: про розвиток мужності та жіночності.
Ґендер — це специфічний набір
культурних характеристик, які визначають соціальну поведінку жінок і
чоловіків, їхні стосунки між собою. Тому сьогодні на нашому уроці спілкування
ми разом спробуємо з'ясувати: «Які ми — дівчата? Які ми — хлопці? Що в нас є
спільного? Наскільки ми різні?».
Вправа «Експертиза українського
законодавства»
Мета: визначити, чи збережені принципи
ґендерної рівності в основному законі України — Конституції; якщо ні, то чиї
права обмежені.
Учасникам роздають виписки з
Конституції України (ст. 21, 23, 24, 32, 33, 51) для визначення рівності прав
жінок і чоловіків.
Висновок: українським законодавством передбачені рівні права жінок і чоловіків. Дотримання цих норм залежить від кожної людини.
Вправа «Хто я?»
Мета: формування адекватної самооцінки,
розвиток навичок самоаналізу, розуміння своєї статевої орієнтації.
Учасникам роздають бланки, на яких
надруковано «Хто я?». Необхідно записати п'ять варіантів відповідей на це
запитання. Обговорення результатів.
Висновок: більшість опитаних вказали (не вказали) свою стать.
Вправа «Який я? Яка я?»
Мета: формування адекватної самооцінки,
відчуття рівності з особою протилежної статі.
Учні на аркушах паперу формату А4
малюють зображення своєї руки. На середині долоні записують ім'я, яким їх
називають найрідніші люди або друзі. На великому пальці записують одну з
найкращих рис свого характеру, на мізинчику—ту, якої вони хотіли б позбутися.
На решті пальців — інші риси.
Оберіть із групи двох асистентів, котрі по черзі зачитують риси дівчат і хлопців, які вчитель записує на дошці. Записи порівнюють. Підведіть учнів до висновку, що в дівчат і хлопців є багато спільного.
Вправа «Символи»
Мета: зосередити увагу на поняттях жіночності
і мужності, формувати толерантне ставлення до осіб іншої статі.
Учнів просять зліпити з грудки
солоного тіста (пластиліну) річ, предмет, який би ототожнював жінку чи
чоловіка, був своєрідним символом. Обговорення.
Висновок: кожен розуміє, бачить свою стать інакше.
Колаж «Портрет вдалої людини»
Мета: формування адекватного світосприймання
жінок і чоловіків, відхід від стереотипів.
Учні діляться на кілька груп і
отримують завдання: з вирізок скласти портрет вдалої людини. Обговорення.
Висновок: наше світосприйняття формується на базі усталених стереотипів (часто учні в образі «вдалої людини» використовують фігуру чоловіка).
Підсумки уроку спілкування.
Вправа «Торбинка»
Учням роздають сині та червоні
стікери: червоний — урок сподобався, синій — не сподобався, їх вони приклеюють
на плакаті «Торбинка».