Заняття з учнями на
тему:
«Конфлікти та шляхи їх подолання»
Мета: ознайомити учнів з поняттям «конфлікт», «конфліктоген», видами конфліктів,
причинами, позитивними та негативними сторонами конфлікту, виявами
конфліктогенної поведінки, способами вирішення конфлікту; формувати вміння
безконфліктно поводитися, враховувати інтереси й потреби інших, розвивати
рефлексію; вивовувати ввічливість, доброзичливість.
Обладнання: фломастери, маркери, папір формату А4, ватмани, заготовки паперових
листочків, плакат «Дерево конфліктогенів».
Хід заняття:
Психолог (теоретичне
повідомлення):
Сьогодні ми будемо
говорити про конфлікт, з’ясуємо, що це таке, які його можливі причини і які
емоції його супроводжують.
А епіграфом сьогоднішнього заняття я пропоную взяти
слова:
«Жити – значить мати проблеми.
Вирішувати їх – значить зростати інтелектуально».
Дж. П. Гілфорд, психолог
Вправа «Нагадування правил тренінгу»
Перш ніж розпочати
заняття, я пропоную вам пригадати правила нашої Т-групи. Але пригадувати їх
будемо незвичним способом. Я назву вам «антоніми» правил, прийнятих нами на
попередньому занятті, а ви якомога швидше виправте мене, піднявши при цьому
руку.
Починаємо:
² пасивність – активність;
² психологічна відсутність – тут і
зараз;
² приходити невчасно – не
спізнюватися;
² часу в нас багато – цінуємо
час: говоримо лаконічно;
² перебивати дозволяється –не
перебиваємо;
² кепський настрій – позитивізм;
² критикуємо – не критикувати;
² узагальнюємо («А от всі кажуть…»)
– говорити
від свого імені;
² замкнутість – щирість, відкритість.
² інформацію, почуту на занятті,
розказуємо всім! – конфіденційність.
-
А яке слово було перед словом «конфіденційність», пам’ятаєте? (відкритість).
-
Здавалося б, протилежні за значенням слова: «відкритість» і «конфіденційність», правда. Але коли людина відкрита,
щира, то знаємо, що встановлена причина
– це на 80% розв’язана проблема.
Отже, має місце і відкритість, і
конфіденційність. Молодці!
Після завершення вправи вивішуються на фліпчарт.
Отже, як ви вважаєте, що таке конфлікт?
(злість, ненависть, сварка, нещастя,
стрес, перемога…..)
- Зараз я вам пропоную записати слова-асоціації, які виникають у вас, коли ви чуєте слово «конфлікт». Але записати потрібно слова на кожну букву даного слова.
Вправа-розминка
«Асоціації»
Мета: усвідомлення емоційного поля
сприйняття конфлікту.
Інструкція: Тренер бере аркуш і пише слово
зверху вниз по буквах
К – категоричність, крик, криза
О – обурення, образа, обходити (людину), осуд
Н – непорозуміння, необміркованість, недовіра,
негативізм, насильство, напруга, нерівність (у боротьбі),
Ф – фамільярність, фронт (дії),
Л – лайка, легковажність, лабільність (надмірна), людино
ненависність,
І – інцидент, ілюзорність, інтуїтивність, інтрига,
імпульсивність
К – критика, конкуренція
Т – тиранія, терор, тиск, тривога
На кожну букву група пише слово-асоціацію з поняттям «конфлікт».
- Зверніть увагу,
що ВСІ слова - негативні, тобто
конфлікт сприймається тільки як погана, безвихідна ситуація. Але конфлікт – це
не завжди погано. Потрібно шукати вихід,
бачити хороше, розглядати конфлікт і як можливість почати нове, з'ясувати
причину невдач, спосіб домовитися.
Давайте знайдемо у
слові «конфлікт» позитивні риси.
Колектив, контроль
(як процес, який забезпечує порядок у справах)
Оптимізм
Новина, наміри
(позитивні)
Фундамент,
функціональність (конструктивна), феномен (К. є феноменом суспільного розвитку)
Людина, лідер
Ідея, інтуїція,
інтерес, ідейність
Красномовство,
конструктивність, консенсус (згода), клімат (+)
Толерантність,
тактика (як послідовність дій), такт, тактовність
Отже, Конфлікт можна визначити як серйозну
розбіжність або гостру суперечку, що викликає боротьбу інтересів, поглядів,
прагнень людей. Конфлікти є природною частиною нашого життя. Конфлікт є однією
із рушійних сил розвитку особистості, інакше може бути застій. Такими рушійними силами є вікові
кризи, бо кожна вікова криза сприяє руху особистості вперед. Психологи
також відзначають, що конфлікт стимулює пошук рішення проблем.
У вас у руках є
скріпочки. Вигніть їх, будь ласка, зобразивши різні фігури. А тепер поверніть
скріпці її попередній вигляд. Не вийшло? Ось так і в конфлікті, як би людина не
намагалася повернути стосунки назад, у до конфліктний період, все одно учасники
цього процесу будуть про нього пам’ятати.
Всі ми різні, і
кожен з нас проявляє себе під час конфлікту по-різному: хтось більш
конфліктний, хтось неконфліктний, а хтось – залежно від ситуації.
Я вас порошу об’єднатися у 2 групки.
1 я попрошу
створити портрет конфліктної людини, а 2 – портрет неконфліктної особистості.
А потім
представники груп озвучать написане.
- Скажіть, а яку особистість ми
можемо назвати конфліктною?
Відповіді учнів.
Запис на фліпчарті. Наприклад:
·
людина перебиває співрозмовника;
·
поганий настрій, роздратованість;
·
бажання домінувати за будь-яких обставин;
·
несправедлива оцінка дій та вчинків інших;
·
надмірна прямолінійність у висловлюваннях і думках;
·
принижує його, недооцінює його внесок у спільну справу й перебільшує
власний внесок;
·
порівнює себе та співрозмовника не на його користь;
·
має стійке небажання визнавати власні помилки та правоту іншої сторони;
·
постійне нав’язування своїх поглядів;
·
нещирість у висловлюваннях, неправда;
·
підвищений тон, різка пауза;
·
невміння вислухати й зрозуміти думку співрозмовника.
Давайте складемо Портрет неконфліктної людини, враховуючи ось ті позитивні риси конфлікту, які ми називали.
Відповіді учнів. Запис на фліпчарті.
·
Щирість, відкритість
·
Врівноважена особистість
·
Вміння вислухати і зрозуміти
думку співрозмовника
·
Вміння налагоджувати контакт із
людьми
·
Схильність до співпраці
·
Поміркованість у словах та
вчинках
·
Справедливість в оцінюванні слів та вчинків інших
·
Врахування поглядів та інтересів
співрозмовника
Вправа «Створення дерева конфліктогенів»
- Однією
з причин виникнення конфлікту є конфліктогени
поведінки. Це слова або дії, які
породжують конфлікт. Давайте разом намалюємо дерево конфліктогенів. На
дошці є стовбур дерева. У кожного з вас є листочки з дерева. На цих листочках
напишіть приклади конфліктогенів. Причепіть свій листочок до дерева і зачитайте
свій приклад.
Ознаки конфліктогенної поведінки:
·
Відкрита недовіра;
·
Перебивання іншої людини;
·
Оцінювання людей;
·
Наголошування на розбіжностях між собою та іншою людиною;
·
Стійке небажання визнавати свої помилки й чиюсь правоту;
·
Зниження вкладу інших людей й одночасне перебільшення
свого вкладу в загальну справу;
·
Постійне накидання своєї точки зору іншим;
·
Невірність суджень;
·
Різке прискорення темпу мовлення й раптове закінчення
розмови;
·
Невміння вислухати і зрозуміти точку зору іншої сторони.
Який висновок ми можемо зробити, поглянувши
на дерево конфліктогенів. (намагатися
їх не вживати, щоб не створювати конфлікти)
Ми вже з вами говорили, що конфлікт має як негативні, так і позитивні сторони. Тож я вам пропоную об’єднатися на дві групки. 1- напишіть «+» сторони конфлікту, а 2 – «-» сторони.
Групова робота. Визначте
позитивні й негативні сторони конфлікту.
Позитивні сторони конфлікту:
·
Дає можливість сформулювати й усвідомити проблему,
виявити труднощі;
·
Знайти нові шляхи вирішення;
·
Пожвавлює наше життя, робить його привабливішим,
цікавішим;
·
Вчить форми спілкування, вміння налагоджувати стосунки;
·
Сприяє особистісному, професійному зростанню;
·
Розвиває вольову саморегуляцію;
·
Згуртовує колектив;
·
Розвиток пізнавальних рис: розуму, швидкість реакції,
прийняття рішень.
Негативні сторони конфлікту:
·
порушує здоров’я;
·
викликає стрес, психотравми;
·
порушує
міжособистісні стосунки, особистість;
·
формується негативна установка, негативний життєвий
сценарій.
-
Який висновок ми можемо зробити, проаналізувавши позитивні й негативні
сторони конфлікту? У конфлікті є багато позитивного.
Зараз ми з вами розглянемо способи вирішення конфліктів.
Вправа «Яблучко і черв'ячок»
Сядьте зручніше, закрийте очі і
уявіть на хвилину, ніби Ви - яблуко. Стигле, соковите, красиве, ароматне, наливне
яблучко, яке мальовничо висить на гілочці. Всі милуються Вами, захоплюються.
Раптом звідки не візьмись, підповзає до Вас черв'як. І каже: «Зараз я тебе буду
їсти!» Що б Ви відповіли черв'яку? Відкрийте очі і запишіть свою відповідь.
Психолог (теоретичне повідомлення): Кардинальним (принциповим) значенням в питанні вирішення
конфлікту є вибір стратегії виходу з нього, що залежить від різних факторів:
особистісні особливості опонента, рівень завданого збитку, статус опонента,
можливі наслідки і т.д. Можна виділити п'ять основних стратегій виходу з
конфліктної ситуації:
· Конкуренція;
· Компроміс;
· Співпраця;
· Уникнення;
· Пристосування.
Конкуренція, тобто суперництво, полягає в
нав'язуванні протилежній стороні кращого рішення для себе. Такий стиль
поведінки може використовувати людина, що володіє сильною волею, авторитетом,
владою.
Компроміс як стратегію виходу з конфлікту
необхідно застосовувати у випадку, коли сторони хочуть досягти згоди,
врегулювати відносини.
Стратегія уникнення зазвичай реалізується, якщо конфлікт не зачіпає
прямих інтересів сторін і немає необхідності відстоювати свої права.
Стратегія пристосування полягає в тому, що сторони діють спільно,
відстоюючи при цьому власні інтереси, з метою згладжування конфліктної ситуації
та відновлення стабільної робочої обстановки.
Співпраця як шлях вирішення конфлікту — це
дії, спрямовані на пошук рішення, що задовольняє обидві сторони, спільне
обговорення розбіжностей.
Тепер, коли вам відомі способи виходу з конфліктної ситуації давайте проілюструємо їх результатами нашої вправи «Яблуко і черв'ячок».
Приклади відповідей:
Конкуренція: «Зараз як упаду на тебе і розчавлю!»
Уникнення: «Он, подивися, яка там симпатична груша!»
Компроміс: «Ну, добре, відкуси половинку, решту залиш моїм улюбленим господарям!»
Пристосування: «Така видно вже в мене доля тяжка!»
Співпраця: «Подивися, на землі є вже яблука,
що впали, ти і їх теж спробуй, вони теж смачні!»
- Іноді в
результаті суперечки, конфліктної ситуації відбуваються якісь позитивні зміни в
житті людини, але частіше це неприємності й сплеск негативних емоцій.
Розкажіть, будь ласка, як ви виходите із конфліктних ситуацій.
(Учні висловлюються про свої реакції й шляхи виходу з
конфлікту)
Звичайно, залежно від ситуацій ви поводитеся по-різному, і це нормально.
- Навички
вирішувати конфлікти можна, і навіть потрібно, в собі розвивати.
Пропоную вам один
із варіантів техніки «ОВУН». Нею ви можете скористатися, якщо ви побачите, що у
вас назріває конфліктна ситуація із своїм опонентом. Я вам підготувала пам’ятки
з використання даної техніки. Візьміть, будь ласка.
Техніка вирішення
конфліктних ситуацій «ОВУН»
1. Описати свої
почуття, переживання, емоції (наприклад: «Мені
дуже неприємно», «Ця ситуація мене злить»).
2. Виразити, що
саме не подобається (наприклад: «Я не
хочу, щоб ти без дозволу брав мої речі»).
3. Уточнити, як
можна змінити ситуацію, щоб не повертатися до конфлікту (наприклад, «Я б хотіла, щоб наступного разу ти мене
запитував, перш ніж щось узяти»).
4. Наслідки: підкреслити, чому запропонований вихід із ситуації є дієвим (наприклад: «Мені буде приємно, якщо ти мене попереджуватимеш, і я буду наперед знати й орієнтуватися в таких ситуаціях»).
Основні правила техніки «ОВУН»:
² Не ображати людину, з якою у вас
непорозуміння.
² Не використовувати такі слова, як
«завжди», «всі», «ніколи».
² Намагатися зберігати спокій і
контроль над ситуацією.
² Вирішувати одну конкретну
проблему, а не переключатися одразу на декілька.
А ще є Формула мудрої поведінки
в конфлікті (ВПРСТ):
В – відкритість розуму
П
– позитивне ставлення
Р
– раціональне мислення
С
– співпраця
Т – терпимість до людей
А зараз я вас порошу знову об’єднатися у 2 групи. Кожній групі я дам по одній ситуації, і ви, вже знаючи правила техніки «ОВУН», знайдіть правильний вихід із них.
Вправа «Розігрування етюду»
Уявіть і напишіть, що ви відчуваєте і що скажете, якщо
опинитеся у такій ситуації:
1. Твій друг повертає тобі книжку, узяту в тебе; ти бачиш, що в ній не вистачає сторінок.
2. Ти чекаєш гостей. Сестра розливає воду із вази з квітами, що стоять на столі.
Часто конфліктні стосунки з оточуючими є лише наслідком внутрішнього дискомфорту. Замість намагання перекласти відповідальність за ситуацію на інших, можна спробувати знайти відповідь у собі. Вміння вирішувати внутрішньоособистісні конфлікти дає можливість приймати зрілі, виважені рішення, робить нас стресостійкими, гнучкими. Дійшовши згоди із самим собою, нам буде легше будувати стосунки з оточуючими.
-
Сьогодні я довідалася…..
-
Заняття дало мені для життя…..
- У мене виникло бажання…
Підсумок
Конфліктні
ситуації трапляються в нашому житті, і це незаперечний факт. Важливо навчитися
брати уроки зі, здавалося б, негативних явищ, а не перетворювати конфліктність
на норму свого життя. Адже в житті завжди є вибір.
Якщо ти прагнеш чогось досягти у житті, ніколи не витрачай часу на сварки, які псують настрій.
Єдиний спосіб виграти у суперечці – це уникнути її.
Та пам’ятайте: «Перш
ніж щось сказати – поставте себе на місце тієї людини. Запитайте себе, чи було
б вам приємно почути те, що ви хочете озвучити».
Я дякую вам
за сьогоднішнє заняття. Мені було дуже приємно з вами спілкуватися.